Now Reading
2024 Grammy Nominations | Updated List!

2024 Grammy Nominations | Updated List!

Grammy

The 2024 Grammy Nominations were recently announced with some surprises and some snubs. Check out the full list below!

1. Record Of The Year

  • “Worship” by Jon Batiste
  • “Not Strong Enough” by boygenius
  • “Flowers” by Miley Cyrus
  • “What Was I Made For?” by Billie Eilish
  • “On My Mama” by Victoria Monét
  • “Vampire” by Olivia Rodrigo
  • “Anti-Hero” by Taylor Swift
  • “Kill Bill” by SZA

2. Album Of The Year

  • World Music Radio by Jon Batiste
  • the record by boygenius
  • Endless Summer Vacation by Miley Cyrus
  • Did You Know That There’s A Tunnel Under Ocean Blvd by Lana Del Rey
  • The Age Of Pleasure by Janelle Monáe
  • GUTS by Olivia Rodrigo
  • Midnights by Taylor Swift
  • SOS by SZA

3. Song Of The Year

  • “A&W” – Jack Antonoff, Lana Del Rey & Sam Dew, songwriters (Lana Del Rey)
  • “Anti-Hero” – Jack Antonoff & Taylor Swift, songwriters (Taylor Swift)
  • “Butterfly” – Jon Batiste & Dan Wilson, songwriters (Jon Batiste)
  • “Dance The Night” – Caroline Ailin, Dua Lipa, Mark Ronson & Andrew Wyatt, songwriters (Dua Lipa)
  • “Flowers” – Miley Cyrus, Gregory Aldae Hein & Michael Pollack, songwriters (Miley Cyrus)
  • “Kill Bill” – Rob Bisel, Carter Lang & Solána Rowe, songwriters (SZA)
  • “Vampire” – Daniel Nigro & Olivia Rodrigo, songwriters (Olivia Rodrigo)
  • “What Was I Made For?” – Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell, songwriters (Billie Eilish)

4. Best New Artist

  • Gracie Abrams
  • Fred again..
  • Ice Spice
  • Jelly Roll
  • Coco Jones
  • Noah Kahan
  • Victoria Monét
  • The War And Treaty

5. Producer Of The Year, Non-Classical

  • Jack Antonoff
  • Dernst “D’Mile” Emile II
  • Hit-Boy
  • Metro Boomin
  • Daniel Nigro

6. Songwriter of the Year, Non-Classical

  • Edgar Barrera
  • Jessie Jo Dillon
  • Shane McAnally
  • Theron Thomas
  • Justin Tranter

7. Best Pop Solo Performance

  • “Flowers” by Miley Cyrus
  • “Paint The Town Red” by Red Doja Cat
  • “What Was I Made For?” by Billie Eilish
  • “Vampire” by Olivia Rodrigo
  • “Anti-Hero” by Taylor Swift

8. Best Pop Duo/Group Performance

  • “Thousand Miles” by Miley Cyrus featuring Brandi Carlile
  • “Candy Necklace” by Lana Del Rey featuring Jon Batiste
  • “Never Felt So Alone” by Labrinth featuring Billie Eilish
  • “Karma” by Taylor Swift featuring Ice Spice
  • “Ghost In The Machine” by SZA featuring Phoebe Bridgers

9. Best Pop Vocal Album

  • Chemistry by Kelly Clarkson
  • Endless Summer Vacation by Miley Cyrus
  • GUTS by Olivia Rodrigo
  •  by Ed Sheeran
  • Midnights by Taylor Swift

10. Best Dance/Electronic Recording

  • “Blackbox Life Recorder 21F” by Aphex Twin
  • “Loading” by James Blake
  • “Higher Than Ever” by Before Disclosure
  • “Strong” by Romy & Fred again..
  • “Rumble” by Skrillex, Fred again.. & Flowdan

11. Best Pop Dance Recording

  • “Baby Don’t Hurt Me” by David Guetta, Anne-Marie & Coi Leray
  • “Miracle” by Calvin Harris Featuring Ellie Goulding
  • “Padam Padam” by Kylie Minogue
  • “One In A Million” by Bebe Rexha & David Guetta
  • “Rush” by Troye Sivan

12. Best Dance/Electronic Music Album

  • Playing Robots Into Heaven by James Blake
  • For That Beautiful Feeling by The Chemical Brothers
  • Actual Life 3 (January 1 – September 9 2022) by Fred again..
  • Kx5 by Kx5
  • Quest For Fire by Skrillex

13. Best Rock Performance

  • “Sculptures Of Anything Goes” by Arctic Monkeys
  • “More Than A Love Song” by Black Pumas
  • “Not Strong Enough”  by boygenius
  • “Rescued” by Foo Fighters
  • “Lux Æterna” by Metallica

14. Best Metal Performance

  • “Bad Man” by Disturbed
  • “Phantom Of The Opera” by Ghost
  • “72 Seasons” by Metallica
  • “Hive Mind” by Slipknot
  • “Jaded” by Spiritbox

15. Best Rock Song

  • “Angry” – Mick Jagger, Keith Richards & Andrew Watt, songwriters (The Rolling Stones)
  • “Ballad Of A Homeschooled Girl” – Daniel Nigro & Olivia Rodrigo, songwriters (Olivia Rodrigo)
  • “Emotion Sickness” – Dean Fertita, Joshua Homme, Michael Shuman, Jon Theodore & Troy Van Leeuwen, songwriters (Queens Of The Stone Age)
  • “Not Strong Enough” – Julien Baker, Phoebe Bridgers & Lucy Dacus, songwriters (boygenius)
  • “Rescued” – Dave Grohl, Rami Jaffee, Nate Mendel, Chris Shiflett & Pat Smear, songwriters (Foo Fighters)

16. Best Rock Album

  • But Here We Are by Foo Fighters
  • Starcatcher by Greta Van Fleet
  • 72 Seasons by Metallica
  • This Is Why by Paramore
  • In Times New Roman… by Queens Of The Stone Age

17. Best Alternative Music Performance

  • “Belinda Says” by Alvvays
  • “Body Paint” by Arctic Monkeys
  • “Cool About It” by boygenius
  • “A&W” by Lana Del Rey
  • “This Is Why” by Paramore

18. Best Alternative Music Album

  • The Car by Arctic Monkeys
  • The Record by boygenius
  • Did You Know That There’s A Tunnel Under Ocean Blvd by Lana Del Rey
  • Cracker Island by Gorillaz
  • I Inside The Old Year Dying by PJ Harvey

19. Best R&B Performance

  • “Summer Too Hot” by Chris Brown
  • “Back To Love” by Robert Glasper featuring SiR & Alex Isley
  • “ICU” by Coco Jones
  • “How Does It Make You Feel” by Victoria Monét
  • “Kill Bill” by SZA

20. Best Traditional R&B Performance

  • “Simple” by Babyface featuring Coco Jones
  • “Lucky” by Kenyon Dixon
  • “Hollywood” by Victoria Monét featuring Earth, Wind & Fire & Hazel Monét
  • “Good Morning” by PJ Morton featuring Susan Carol
  • “Love Language” by SZA

21. Best R&B Song

  • “Angel” – Halle Bailey, Theron Feemster & Coleridge Tillman, songwriters (Halle)
  • “Back To Love” – Darryl Andrew Farris, Robert Glasper & Alexandra Isley, songwriters (Robert Glasper Featuring SiR & Alex Isley)
  • “ICU” – Darhyl Camper Jr., Courtney Jones, Raymond Komba & Roy Keisha Rockette, songwriters (Coco Jones)
  • “On My Mama” – Dernst Emile II, Jeff Gitelman, Victoria Monét, Kyla Moscovich, Jamil Pierre & Charles Williams, songwriters (Victoria Monét)
  • “Snooze” – Kenny B. Edmonds, Blair Ferguson, Khris Riddick-Tynes, Solána Rowe & Leon Thomas, songwriters (SZA)

22. Best Progressive R&B Album

  • Since I Have A Lover by 6LACK
  • The Love Album: Off The Grid by Diddy
  • Nova by Terrace Martin And James Fauntleroy
  • The Age Of Pleasure by Janelle Monáe
  • SOS by SZA

23. Best R&B Album

  • Girls Night Out by Babyface
  • What I Didn’t Tell You (Deluxe) by Coco Jones
  • Special Occasion by Emily King
  • JAGUAR II by Victoria Monét
  • CLEAR 2: SOFT LIFE EP by Summer Walker

24. Best Rap Performance

  • “The Hillbillies” by Baby Keem featuring Kendrick Lamar
  • “Love Letter” by Black Thought
  • “Rich Flex” by Drake & 21 Savage 
  • “SCIENTISTS & ENGINEERS” by Killer Mike featuring André 3000, Future And Eryn Allen Kane
  • “Players” by Coi Leray

25. Best Melodic Rap Performance

  • “Sittin’ On Top Of The World” by Burna Boy Featuring 21 Savage
  • “Attention” by Doja Cat
  • “Spin Bout U” by Drake & 21 Savage
  • “All My Life” by Lil Durk featuring J. Cole
  • “Low” by SZA

26. Best Rap Song

  • “Attention” – Rogét Chahayed, Amala Zandile Dlamini & Ari Starace, songwriters (Doja Cat)
  • “Barbie World” – Isis Naija Gaston, Ephrem Louis Lopez Jr. & Onika Maraj, songwriters (Nicki Minaj & Ice Spice Featuring Aqua)
  • “Just Wanna Rock” – Mohamad Camara, Symere Woods & Javier Mercado, songwriters (Lil Uzi Vert)
  • “Rich Flex” – Brytavious Chambers, Isaac “Zac” De Boni, Aubrey Graham, J. Gwin, Anderson Hernandez, Michael “Finatik” Mule & Shéyaa Bin Abraham-Joseph, songwriters (Drake & 21 Savage)
  • “SCIENTISTS & ENGINEERS” – Andre Benjamin, Paul Beauregard, James Blake, Michael Render, Tim Moore & Dion Wilson, songwriters (Killer Mike Featuring André 3000, Future And Eryn Allen Kane)

27. Best Rap Album

  • Her Loss by Drake & 21 Savage
  • MICHAEL by Killer Mike
  • HEROES & VILLAINS by Metro Boomin
  • King’s Disease III by Nas
  • UTOPIA by Travis Scott

28. Best Spoken Word Poetry Album

  • A-You’re Not Wrong B-They’re Not Either: The Fukc-It Pill Revisited by Queen Sheba
  • For Your Consideration’24 -The Album by Prentice Powell and Shawn William
  • Grocery Shopping With My Mother by Kevin Powell
  • The Light Inside by J. Ivy
  • When The Poems Do What They Do by Aja Monet

29. Best Jazz Performance

  • “Movement 18′ (Heroes)” by Jon Batiste
  • “Basquiat” by Lakecia Benjamin
  • “Vulnerable (Live)” by Adam Blackstone Featuring The Baylor Project & Russell Ferranté
  • “But Not For Me” by Fred Hersch & Esperanza Spalding
  • “Tight” by Samara Joy

30. Best Jazz Vocal Album

  • For Ella 2 by Patti Austin featuring Gordon Goodwin’s Big Phat Band
  • Alive At The Village Vanguard by Fred Hersch & Esperanza Spalding
  • Lean In by Gretchen Parlato & Lionel Loueke
  • Mélusine by Cécile McLorin Salvant
  • How Love Begins by Nicole Zuraitis

31. Best Jazz Instrumental Album

  • The Source by Kenny Barron
  • Phoenix by Lakecia Benjamin
  • Legacy: The Instrumental Jawn by Adam Blackstone
  • The Winds Of Change by Billy Childs
  • Dream Box by Pat Metheny

32. Best Large Jazz Ensemble Album

  • The Chick Corea Symphony Tribute – Ritmo by ADDA Simfònica, Josep Vicent, Emilio Solla
  • Dynamic Maximum Tension by Darcy James Argue’s Secret Society
  • Basie Swings The Blues by The Count Basie Orchestra Directed By Scotty Barnhart
  • Olympians by Vince Mendoza & Metropole Orkest
  • The Charles Mingus Centennial Sessions by Mingus Big Band

33. Best Latin Jazz Album

  • Quietude by Eliane Elias
  • My Heart Speaks by Ivan Lins With The Tblisi Symphony Orchestra
  • Vox Humana by Bobby Sanabria Multiverse Big Band
  • Cometa by Luciana Souza & Trio Corrente
  • El Arte Del Bolero Vol. 2 by Miguel Zenón & Luis Perdomo

34. Best Alternative Jazz Album

  • Love In Exile by Arooj Aftab, Vijay Iyer, Shahzad Ismaily
  • Quality Over Opinion by Louis Cole
  • SuperBlue: The Iridescent Spree by Kurt Elling, Charlie Hunter, SuperBlue
  • Live At The Piano by Cory Henry
  • The Omnichord Real Book by Meshell Ndegeocello

35. Best Traditional Pop Vocal Album

  • To Steve With Love: Liz Callaway Celebrates Sondheim by Liz Callaway
  • Pieces Of Treasure by Rickie Lee Jones
  • Bewitched by Laufey
  • Holidays Around The World by Pentatonix
  • Only The Strong Survive by Bruce Springsteen
  • Sondheim Unplugged (The NYC Sessions), Vol. 3

36. Best Contemporary Instrumental Album

  • As We Speak by Béla Fleck, Zakir Hussain, Edgar Meyer, Featuring Rakesh Chaurasia
  • On Becoming by House Of Waters
  • Jazz Hands by Bob James
  • The Layers by Julian Lage
  • All One by Ben Wendel

37. Best Musical Theater Album

  • Kimberly Akimbo – John Clancy, David Stone & Jeanine Tesori, producers; Jeanine Tesori, composer; David Lindsay-Abaire, lyricist (Original Broadway Cast)
  • Parade – Micaela Diamond, Alex Joseph Grayson, Jake Pedersen & Ben Platt, principal vocalists; Jason Robert Brown & Jeffrey Lesser, producers; Jason Robert Brown, composer & lyricist (2023 Broadway Cast)
  • Shucked – Brandy Clark, Jason Howland, Shane McAnally & Billy Jay Stein, producers; Brandy Clark & Shane McAnally, composers/lyricists (Original Broadway Cast)
  • Some Like It Hot – Christian Borle, J. Harrison Ghee, Adrianna Hicks & NaTasha Yvette Williams, principal vocalists; Mary-Mitchell Campbell, Bryan Carter, Scott M. Riesett, Charlie Rosen & Marc Shaiman, producers; Scott Wittman, lyricist; Marc Shaiman, composer & lyricist (Original Broadway Cast)
  • Sweeney Todd: The Demon Barber Of Fleet Street – Annaleigh Ashford & Josh Groban, principal vocalists; Thomas Kail & Alex Lacamoire, producers (Stephen Sondheim, composer & lyricist) (2023 Broadway Cast)

38. Best Country Solo Performance

  • “In Your Love” by Tyler Childers
  • “Buried” by Brandy Clark
  • “Fast Car” by Luke Combs
  • “The Last Thing On My Mind” by Dolly Parton
  • “White Horse” by Chris Stapleton

39. Best Country Duo/Group Performance

  • “High Note” by Dierks Bentley featuring Billy Strings
  • “Nobody’s Nobody” by Brothers Osborne
  • “I Remember Everything” by Zach Bryan featuring Kacey Musgraves
  • “Kissing Your Picture (Is So Cold)” by Vince Gill & Paul Franklin
  • “Save Me” by Jelly Roll with Lainey Wilson
  • “We Don’t Fight Anymore” by Carly Pearce featuring Chris Stapleton

40. Best Country Song

  • “Buried” – Brandy Clark & Jessie Jo Dillon, songwriters (Brandy Clark)
  • “I Remember Everything” – Zach Bryan & Kacey Musgraves, songwriters (Zach Bryan Featuring Kacey Musgraves)
  • “In Your Love” – Tyler Childers & Geno Seale, songwriters (Tyler Childers)
  • “Last Night” – John Byron, Ashley Gorley, Jacob Kasher Hindlin & Ryan Vojtesak, songwriters (Morgan Wallen)
  • “White Horse” – Chris Stapleton & Dan Wilson, songwriters (Chris Stapleton)

41. Best Country Album

  • Rolling Up The Welcome Mat by Kelsea Ballerini
  • Brothers Osborne by Brothers Osborne
  • Zach Bryan by Zach Bryan
  • Rustin’ In The Rain by Tyler Childers
  • Bell Bottom Country by Lainey Wilson

42. Best American Roots Performance

  • “Butterfly” by Jon Batiste
  • “Heaven Help Us All” by Blind Boys Of Alabama
  • “Inventing The Wheel” by Madison Cunningham
  • “You Louisiana Man” by Rhiannon Giddens
  • “Eve Was Black” by Allison Russell

43. Best Americana Performance

  • “Friendship” by Blind Boys Of Alabama
  • “Help Me Make It Through The Night” by Tyler Childers
  • “Dear Insecurity” by Brandy Clark featuring Brandi Carlile
  • “King Of Oklahoma” by Jason Isbell And The 400 Unit
  • “The Returner” by Allison Russell

44. Best American Roots Song

  • “Blank Page” – Michael Trotter Jr. & Tanya Trotter, songwriters (The War And Treaty)
  • “California Sober” – Aaron Allen, William Apostol & Jon Weisberger, songwriters (Billy Strings Featuring Willie Nelson)
  • “Cast Iron Skillet” – Jason Isbell, songwriter (Jason Isbell And The 400 Unit)
  • “Dear Insecurity” – Brandy Clark & Michael Pollack, songwriters (Brandy Clark Featuring Brandi Carlile)
  • “The Returner” – Drew Lindsay, JT Nero & Allison Russell, songwriters (Allison Russell)

45. Best Americana Album

  • Brandy Clark by Brandy Clark
  • The Chicago Sessions by Rodney Crowell
  • You’re The One by Rhiannon Giddens
  • Weathervanes by Jason Isbell And The 400 Unit
  • The Returner by Allison Russell

46. Best Bluegrass Album

  • Radio John: Songs of John Hartford by Sam Bush
  • Lovin’ Of The Game by Michael Cleveland
  • Mighty Poplar by Mighty Poplar
  • Bluegrass by Willie Nelson
  • Me/And/Dad by Billy Strings
  • City Of Gold by Molly Tuttle & Golden Highway

47. Best Traditional Blues Album

  • Ridin’ by Eric Bibb
  • The Soul Side Of Sipp by Mr. Sipp
  • Life Don’t Miss Nobody by Tracy Nelson
  • Teardrops For Magic Slim Live At Rosa’s Lounge by John Primer
  • All My Love For You by Bobby Rush

48. Best Contemporary Blues Album

  • Death Wish Blues by Samantha Fish And Jesse Dayton
  • Healing Time by Ruthie Foster
  • Live In London by Christone “Kingfish” Ingram
  • Blood Harmony by Larkin Poe
  • LaVette! By Bettye LaVette

49. Best Folk Album

  • Traveling Wildfire by Dom Flemons
  • I Only See The Moon by The Milk Carton Kids
  • Joni Mitchell At Newport [Live] by Joni Mitchell
  • Celebrants by Nickel Creek
  • Jubilee by Old Crow Medicine Show
  • Seven Psalms by Paul Simon
  • Folkocracy by Rufus Wainwright

50. Best Regional Roots Music Album

  • New Beginnings by Buckwheat Zydeco Jr. & The Legendary Ils Sont Partis Band
  • Live At The 2023 New Orleans Jazz & Heritage Festival by Dwayne Dopsie & The Zydeco Hellraisers
  • Live: Orpheum Theater Nola by Lost Bayou Ramblers & Louisiana Philharmonic Orchestra
  • Made In New Orleans by New Breed Brass Band
  • Too Much To Hold by New Orleans Nightcrawlers
  • Live At The Maple Leaf by The Rumble Featuring Chief Joseph Boudreaux Jr.

51. Best Gospel Performance/Song

  • “God Is Good” – Stanley Brown Featuring Hezekiah Walker, Kierra Sheard & Karen Clark Sheard; Stanley Brown, Karen V Clark Sheard, Kaylah Jiavanni Harvey, Rodney Jerkins, Elyse Victoria Johnson, J Drew Sheard II, Kierra Valencia Sheard & Hezekiah Walker, songwriters
  • “Feel Alright (Blessed)” – Erica Campbell; Erica Campbell, Warryn Campbell, William Weatherspoon, Juan Winans & Marvin L. Winans, songwriters
  • “Lord Do It For Me (Live)” – Zacardi Cortez; Marcus Calyen, Zacardi Cortez & Kerry Douglas, songwriters
  • “God Is” – Melvin Crispell III
  • “All Things” – Kirk Franklin; Kirk Franklin, songwriter

52. Best Contemporary Christian Music Performance/Song

  • “Believe” by Blessing Offor; Hank Bentley & Blessing Offor, songwriters
  • “Firm Foundation (He Won’t) [Live]” by Cody Carnes
  • “Thank God I Do” by Lauren Daigle; Lauren Daigle & Jason Ingram, songwriters
  • “Love Me Like I Am” by for KING & COUNTRY featuring Jordin Sparks
  • “Your Power” by Lecrae & Tasha Cobbs Leonard
  • “God Problems” by Maverick City Music, Chandler Moore & Naomi Raine; Daniel Bashta, Chris Davenport, Ryan Ellis & Naomi Raine, songwriters

53. Best Gospel Album

  • I Love You by Erica Campbell
  • Hymns (Live) by Tasha Cobbs Leonard
  • The Maverick Way by Maverick City Music
  • My Truth by Jonathan McReynolds
  • All Things New: Live In Orlando by Tye Tribbett

54. Best Contemporary Christian Music Album

  • My Tribe by Blessing Offor
  • Emanuel by Da’ T.R.U.T.H.
  • Lauren Daigle by Lauren Daigle
  • Church Clothes 4 by Lecrae
  • I Believe by Phil Wickham

55. Best Roots Gospel Album

  • Tribute To The King by The Blackwood Brothers Quartet
  • Echoes Of The South by Blind Boys Of Alabama
  • Songs That Pulled Me Through The Tough Times by Becky Isaacs Bowman
  • Meet Me At The Cross by Brian Free & Assurance
  • Shine: The Darker The Night The Brighter The Light by Gaither Vocal Band

56. Best Latin Pop Album

  • La Cuarta Hoja by Pablo Alborán
  • Beautiful Humans, Vol. 1 by AleMor
  • A Ciegas by Paula Arenas
  • La Neta by Pedro Capó
  • Don Juan by Maluma
  • X Mí (Vol. 1) by Gaby Moreno

57. Best Música Urbana Album

  • SATURNO by Rauw Alejandro
  • MAÑANA SERÁ BONITO by Karol G
  • DATA by Tainy

58. Best Latin Rock or Alternative Album

  • MARTÍNEZ by Cabra
  • Leche De Tigre by Diamante Eléctrico
  • Vida Cotidiana by Juanes
  • De Todas Las Flores by Natalia Lafourcade
  • EADDA9223 by Fito Paez

59. Best Música Mexicana Album

  • Bordado A Mano by Ana Bárbara
  • La Sánchez by Lila Downs
  • Motherflower by Flor De Toloache
  • Amor Como En Las Películas De Antes by Lupita Infante
  • GÉNESIS by Peso Pluma

60. Best Tropical Latin Album

  • Siembra: 45º Aniversario (En Vivo en el Coliseo de Puerto Rico, 14 de Mayo 2022) by Rubén Blades Con Roberto Delgado & Orquesta
  • Voy A Ti by Luis Figueroa
  • Niche Sinfónico by Grupo Niche Y Orquesta Sinfónica Nacional de Colombia
  • VIDA by Omara Portuondo
  • MIMY & TONY by Tony Succar, Mimy Succar
  • Escalona Nunca Se Había Grabado Así by Carlos Vives

61. Best Global Music Performance

  • “Shadow Forces” by Arooj Aftab, Vijay Iyer & Shahzad Ismaily
  • “Alone” by Burna Boy
  • “FEEL” by Davido
  • “Milagro Y Disastre” by Silvana Estrada
  • “Abundance In Millets” by Falu & Gaurav Shah (Featuring PM Narendra Modi)
  • “Pashto” by Béla Fleck, Edgar Meyer & Zakir Hussain Featuring Rakesh Chaurasia
  • “Todo Colores” by Ibrahim Maalouf Featuring Cimafunk & Tank And The Bangas

62. Best African Music Performance

  • “Amapiano” by ASAKE & Olamide
  • “City Boys” by Burna Boy
  • “UNAVAILABLE” by Davido Featuring Musa Keys
  • “Rush” by Ayra Starr
  • “Water” by Tyla

63. Best Global Music Album

See Also
Katy Perry

  • Epifanías by Susana Baca
  • History by Bokanté
  • I Told Them… by Burna Boy
  • Timeless by Davido
  • This Moment by Shakti

64. Best Reggae Album

  • Born For Greatness by Buju Banton
  • Simma by Beenie Man
  • Cali Roots Riddim 2023 by Collie Buddz
  • No Destroyer by Burning Spear
  • Colors Of Royal by Julian Marley & Antaeus

65. Best New Age, Ambient, or Chant Album

  • Aquamarine by Kirsten Agresta-Copely
  • Moments Of Beauty by Omar Akram
  • Some Kind Of Peace (Piano Reworks) by Ólafur Arnalds
  • Ocean Dreaming Ocean by David Darling & Hans Christian
  • So She Howls by Carla Patullo Featuring Tonality And The Scorchio Quartet

66. Best Children’s Music Album

  • Ahhhhh! by Andrew & Polly
  • Ancestars by Pierce Freelon & Nnenna Freelon
  • Hip Hope For Kids! by DJ Willy Wow!
  • Taste The Sky by Uncle Jumbo
  • We Grow Together Preschool Songs by 123 Andrés

67. Best Comedy Album

  • I Wish You Would by Trevor Noah
  • I’m An Entertainer by Wanda Sykes
  • Selective Outrage by Chris Rock
  • Someone You Love by Sarah Silverman
  • What’s In A Name? by Dave Chappelle

68. Best Audio Book, Narration, and Storytelling Recording

  • Big Tree by Meryl Streep
  • Boldly Go: Reflections On A Life Of Awe And Wonder by William Shatner
  • The Creative Act: A Way Of Being by Rick Rubin
  • It’s Ok To Be Angry About Capitalism by Sen. Bernie Sanders
  • The Light We Carry: Overcoming In Uncertain Times by Michelle Obama

69. Best Compilation Soundtrack For Visual Media

  • AURORA – Daisy Jones & The Six
  • Barbie The Album 
  • Black Panther: Wakanda Forever – Music From And Inspired By
  • Guardians of the Galaxy, Vol. 3: Awesome Mix, Vol. 3 
  • Weird: The Al Yankovic Story – Weird Al Yankovic

70. Best Score Soundtrack For Visual Media (Includes Film And Television)

  • Barbie – Mark Ronson & Andrew Wyatt, composers
  • Black Panther: Wakanda Forever – Ludwig Göransson, composer
  • The Fabelmans – John Williams, composer
  • Indiana Jones And The Dial Of Destiny – John Williams, composer
  • Oppenheimer – Ludwig Göransson, composer

71. Best Score Soundtrack for Video Games and Other Interactive Media

  • Call Of Duty®: Modern Warfare II – Sarah Schachner, composer
  • God Of War Ragnarök – Bear McCreary, composer
  • Hogwarts Legacy – Peter Murray, J Scott Rakozy & Chuck E. Myers “Sea”, composers
  • Star Wars Jedi: Survivor – Stephen Barton & Gordy Haab, composers
  • Stray Gods: The Roleplaying Musical – Jess Serro, Tripod & Austin Wintory, composers

72. Best Song Written For Visual Media

  • “Barbie World” [From Barbie The Album] – Naija Gaston, Ephrem Louis Lopez Jr. & Onika Maraj, songwriters (Nicki Minaj & Ice Spice Featuring Aqua)
  • “Dance The Night” [From Barbie The Album] – Caroline Ailin, Dua Lipa, Mark Ronson & Andrew Wyatt, songwriters (Dua Lipa)
  • “I’m Just Ken” [From Barbie The Album] – Mark Ronson & Andrew Wyatt, songwriters (Ryan Gosling)
  • “Lift Me Up” [From Black Panther: Wakanda Forever – Music From And Inspired By] – Ryan Coogler, Ludwig Göransson, Robyn Fenty & Temilade Openiyi, songwriters (Rihanna)
  • “What Was I Made For?” [From Barbie The Album] – Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell, songwriters (Billie Eilish)

73. Best Music Video

  • “I’m Only Sleeping” by The Beatles – Em Cooper, video director; Jonathan Clyde, Sophie Hilton, Sue Loughlin & Laura Thomas, video producers
  • “In Your Love” by Tyler Childers – Bryan Schlam, video director; Kacie Barton, Silas House, Nicholas Robespierre, Ian Thornton & Whitney Wolanin, video producers
  • “What Was I Made For” by Billie Eilish – Billie Eilish, video director; Michelle An, Chelsea Dodson & David Moore, video producers
  • “Count Me Out” by Kendrick Lamar – Dave Free & Kendrick Lamar, video directors; Jason Baum & Jamie Rabineau, video producers
  • “Rush” by Troye Sivan – Gordon Von Steiner, video director; Kelly McGee, video producer

74. Best Music Film

  • Moonage Daydream (David Bowie) – Brett Morgen, video director; Brett Morgen, video producer
  • How I’m Feeling Now by Lewis Capaldi – Joe Pearlman, video director; Sam Bridger, Isabel Davis & Alice Rhodes, video producers
  • Live From Paris, The Big Steppers Tour by Kendrick Lamar – Mike Carson, Dave Free & Mark Ritchie, video directors; Cornell Brown, Debra Davis, Jared Heinke & Jamie Rabineau, video producers
  • I Am Everything (Little Richard) – Lisa Cortés, video director; Caryn Capotosto, Lisa Cortés, Robert Friedman & Liz Yale Marsh, video producers
  • Dear Mama (Tupac Shakur) – Allen Hughes, video director; Joshua Garcia, Loren Gomez, James Jenkins & Stef Smith, video producers

75. Best Recording Package

  • The Art Of Forgetting – Caroline Rose, art director (Caroline Rose)
  • Cadenza 21′ – Hsing-Hui Cheng, art director (Ensemble Cadenza 21′)
  • Electrophonic Chronic – Perry Shall, art director (The Arcs)
  • Gravity Falls – Iam8bit, art director (Brad Breeck)
  • Migration – Yu Wei, art director (Leaf Yeh)
  • Stumpwork – Luke Brooks & James Theseus Buck, art directors (Dry Cleaning)

76. Best Boxed Or Special Limited Edition Package

  • The Collected Works Of Neutral Milk Hotel – Jeff Mangum, Daniel Murphy & Mark Ohe, art directors (Neutral Milk Hotel)
  • For The Birds: The Birdsong Project – Jeri Heiden & John Heiden, art directors (Various Artists)
  • Gieo – Duy Dao, art director (Ngot)
  • Inside: Deluxe Box Set – Bo Burnham & Daniel Calderwood, art directors (Bo Burnham)
  • Words & Music, May 1965 – Deluxe Edition – Masaki Koike, art director (Lou Reed)

77. Best Album Notes

  • Evenings At The Village Gate: John Coltrane With Eric Dolphy (Live) – Ashley Kahn, album notes writer (John Coltrane & Eric Dolphy)
  • I Can Almost See Houston: The Complete Howdy Glenn – Scott B. Bomar, album notes writer (Howdy Glenn)
  • Mogadishu’s Finest: The Al Uruba Sessions – Vik Sohonie, album notes writer (Iftin Band)
  • Playing For The Man At The Door: Field Recordings From The Collection Of Mack McCormick, 1958–1971 – Jeff Place & John Troutman, album notes writers 
  • Written In Their Soul: The Stax Songwriter Demos – Robert Gordon & Deanie Parker, album notes writers 

78. Best Historical Album

  • Fragments – Time Out Of Mind Sessions (1996-1997): The Bootleg Series, Vol. 17 – Steve Berkowitz & Jeff Rosen, compilation producers; Steve Addabbo, Greg Calbi, Steve Fallone, Chris Shaw & Mark Wilder, mastering engineers (Bob Dylan)
  • The Moaninest Moan Of Them All: The Jazz Saxophone of Loren McMurray, 1920-1922 – Colin Hancock, Meagan Hennessey & Richard Martin, compilation producers; Richard Martin, mastering engineer; Richard Martin, restoration engineer 
  • Playing For The Man At The Door: Field Recordings From The Collection Of Mack McCormick, 1958–1971 – Jeff Place & John Troutman, compilation producers; Randy LeRoy & Charlie Pilzer, mastering engineers; Mike Petillo & Charlie Pilzer, restoration engineers 
  • Words & Music, May 1965 – Deluxe Edition – Laurie Anderson, Don Fleming, Jason Stern, Matt Sulllivan & Hal Willner, compilation producers; John Baldwin, mastering engineer; John Baldwin, restoration engineer (Lou Reed)
  • Written In Their Soul: The Stax Songwriter Demos – Robert Gordon, Deanie Parker, Cheryl Pawelski, Michele Smith & Mason Williams, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer; Michael Graves, restoration engineer 

79. Best Engineered Album, Non-Classical

  • Desire, I Want To Turn Into You – Macks Faulkron, Daniel Harle, Caroline Polachek & Geoff Swan, engineers; Mike Bozzi & Chris Gehringer, mastering engineers (Caroline Polachek)
  • History – Nic Hard, engineer; Dave McNair, mastering engineer (Bokanté)
  • JAGUAR II – John Kercy, Kyle Mann, Victoria Monét, Patrizio “Teezio” Pigliapoco, Neal H Pogue & Todd Robinson, engineers; Colin Leonard, mastering engineer (Victoria Monét)
  • Multitudes – Michael Harris, Robbie Lackritz, Joseph Lorge & Blake Mills, engineers (Feist)
  • The Record – Owen Lantz, Will Maclellan, Catherine Marks, Mike Mogis, Bobby Mota, Kaushlesh “Garry” Purohit & Sarah Tudzin, engineers; Pat Sullivan, mastering engineer (boygenius)

80. Best Engineered Album, Classical

  • The Blue Hour – Patrick Dillett, Mitchell Graham, Jesse Lewis, Kyle Pyke, Andrew Scheps & John Weston, engineers; Helge Sten, mastering engineer (Shara Nova & A Far Cry)
  • Contemporary American Composers – David Frost & Charlie Post, engineers; Silas Brown, mastering engineer (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra)
  • Fandango – Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, engineers; Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, mastering engineers (Gustavo Dudamel, Anne Akiko Meyers, Gustavo Castillo & Los Angeles Philharmonic)
  • Sanlikol: A Gentleman Of Istanbul – Symphony For Strings, Percussion, Piano, Oud, Ney & Tenor – Christopher Moretti & John Weston, engineers; Shauna Barravecchio & Jesse Lewis, mastering engineers (Mehmet Ali Sanlikol, George Lernis & A Far Cry)
  • Tchaikovsky: Symphony No. 5 & Schulhoff: Five Pieces – Mark Donahue, engineer; Mark Donahue, mastering engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)

81. Producer Of The Year, Classical

  • David Frost
  • Morten Lindberg
  • Dmitriy Lipay
  • Elaine Martone
  • Brian Pidgeon

82. Best Remixed Recording

  • “Alien Love Call” – BADBADNOTGOOD, remixers (Turnstile & BADBADNOTGOOD Featuring Blood Orange)
  • “New Gold (Dom Dolla Remix)” – Dom Dolla, remixer (Gorillaz Featuring Tame Impala & Bootie Brown)
  • “Reviver (Totally Enormous Extinct Dinosaurs Remix)” – Totally Enormous Extinct Dinosaurs, remixer (Lane 8)
  • “Wagging Tongue (Wet Leg Remix)” – Wet Leg, remixers (Depeche Mode)
  • “Workin’ Hard (Terry Hunter Remix)” – Terry Hunter, remixer (Mariah Carey)

83. Best Immersive Audio Album

  • Act 3 (Immersive Edition) – Ryan Ulyate, immersive mix engineer; Michael Romanowski, immersive mastering engineer; Ryan Ulyate, immersive producer (Ryan Ulyate)
  • Blue Clear Sky – Chuck Ainlay, immersive mix engineer; Michael Romanowski, immersive mastering engineer; Chuck Ainlay, immersive producer (George Strait)
  • The Diary Of Alicia Keys – George Massenburg & Eric Schilling, immersive mix engineers; Michael Romanowski, immersive mastering engineer; Alicia Keys & Ann Mincieli, immersive producers (Alicia Keys)
  • God Of War Ragnarök (Original Soundtrack) – Eric Schilling, immersive mix engineer; Michael Romanowski, immersive mastering engineer; Kellogg Boynton, Peter Scaturro & Herbert Waltl, immersive producers (Bear McCreary)
  • Silence Between Songs – Aaron Short, immersive mastering engineer (Madison Beer)

84. Best Instrumental Composition

  • “Amerikkan Skin” – Lakecia Benjamin, composer (Lakecia Benjamin featuring Angela Davis)
  • “Can You Hear The Music” – Ludwig Göransson, composer (Ludwig Göransson)
  • “Cutey And The Dragon” – Gordon Goodwin & Raymond Scott, composers (Quartet San Francisco Featuring Gordon Goodwin’s Big Phat Band)
  • “Helena’s Theme” – John Williams, composer (John Williams)
  • “Motion” – Edgar Meyer, composer (Béla Fleck, Edgar Meyer & Zakir Hussain featuring Rakesh Chaurasia)

85. Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

  • “Angels We Have Heard On High” – Nkosilathi Emmanuel Sibanda, arranger (Just 6)
  • “Can You Hear The Music” – Ludwig Göransson, arranger (Ludwig Göransson)
  • “Folsom Prison Blues” – John Carter Cash, Tommy Emmanuel, Markus Illko, Janet Robin & Roberto Luis Rodriguez, arrangers (The String Revolution featuring Tommy Emmanuel)
  • “I Remember Mingus” – Hilario Duran, arranger (Hilario Duran And His Latin Jazz Big Band featuring Paquito D’Rivera)
  • “Paint It Black” – Esin Aydingoz, Chris Bacon & Alana Da Fonseca, arrangers (Wednesday Addams)

86. Best Arrangement, Instruments and Vocals

  • “April In Paris” – Gordon Goodwin, arranger (Patti Austin Featuring Gordon Goodwin’s Big Phat Band)
  • “Com Que Voz (Live)” – John Beasley & Maria Mendes, arrangers (Maria Mendes Featuring John Beasley & Metropole Orkest)
  • “Fenestra” – Godwin Louis, arranger (Cécile McLorin Salvant)
  • “In The Wee Small Hours Of The Morning” – Erin Bentlage, Jacob Collier, Sara Gazarek, Johnaye Kendrick & Amanda Taylor, arrangers (säje Featuring Jacob Collier)
  • “Lush Life” – Kendric McCallister, arranger (Samara Joy)

87. Best Orchestral Performance

  • Adès: Dante – Gustavo Dudamel, conductor (Los Angeles Philharmonic)
  • Bartók: Concerto For Orchestra; Four Pieces – Karina Canellakis, conductor (Netherlands Radio Philharmonic Orchestra)
  • Price: Symphony No. 4; Dawson: Negro Folk Symphony – Yannick Nézet-Séguin, conductor (The Philadelphia Orchestra)
  • Scriabin: Symphony No. 2; The Poem Of Ecstasy – JoAnn Falletta, conductor (Buffalo Philharmonic Orchestra)
  • Stravinsky: The Rite Of Spring – Esa-Pekka Salonen, conductor (San Francisco Symphony)

88. Best Opera Recording

  • Blanchard: Champion – Yannick Nézet-Séguin, conductor; Ryan Speedo Green, Latonia Moore & Eric Owens; David Frost, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)
  • Corigliano: The Lord Of Cries – Gil Rose, conductor; Anthony Roth Costanzo, Kathryn Henry, Jarrett Ott & David Portillo; Gil Rose, producer (Boston Modern Orchestra Project & Odyssey Opera Chorus)
  • Little: Black Lodge – Timur; Andrew McKenna Lee & David T. Little, producers (The Dime Museum; Isaura String Quartet)

89. Best Choral Performance

  • Carols After A Plague – Donald Nally, conductor (The Crossing)
  • The House Of Belonging – Craig Hella Johnson, conductor (Miró Quartet; Conspirare)
  • Ligeti: Lux Aeterna – Esa-Pekka Salonen, conductor (San Francisco Symphony Chorus)
  • Rachmaninoff: All-Night Vigil – Steven Fox, conductor (The Clarion Choir)
  • Saariaho: Reconnaissance – Nils Schweckendiek, conductor (Uusinta Ensemble; Helsinki Chamber Choir)

90. Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

  • American Stories by Anthony McGill & Pacifica Quartet
  • Beethoven For Three: Symphony No. 6, ‘Pastorale’ And Op. 1, No. 3 by Yo-Yo Ma, Emanuel Ax & Leonidas Kavakos
  • Between Breaths by Third Coast Percussion
  • Rough Magic by Roomful Of Teeth
  • Uncovered, Vol. 3: Coleridge-Taylor Perkinson, William Grant Still & George Walker by Catalyst Quartet

91. Best Classical Instrumental Solo

  • Adams, John Luther: Darkness And Scattered Light by Robert Black
  • Akiho: Cylinders by Andy Akiho
  • The American Project by Yuja Wang; Teddy Abrams, conductor (Louisville Orchestra)
  • Difficult Grace by Seth Parker Woods
  • Of Love by Curtis Stewart

92. Best Classical Solo Vocal Album

  • Because – Reginald Mobley, soloist; Baptiste Trotignon, pianist
  • Broken Branches – Karim Sulayman, soloist; Sean Shibe, accompanist
  • 40@40 – Laura Strickling, soloist; Daniel Schlosberg, pianist
  • Rising – Lawrence Brownlee, soloist; Kevin J. Miller, pianist
  • Walking In The Dark – Julia Bullock, soloist; Christian Reif, conductor (Philharmonia Orchestra)

93. Best Classical Compendium

  • Fandango – Anne Akiko Meyers; Gustavo Dudamel, conductor; Dmitriy Lipay, producer
  • Julius Eastman, Vol. 3: If You’re So Smart, Why Aren’t You Rich? – Christopher Rountree, conductor; Lewis Pesacov, producer
  • Mazzoli: Dark With Excessive Bright – Peter Herresthal; Tim Weiss, conductor; Hans Kipfer, producer
  • Passion For Bach And Coltrane – Alex Brown, Harlem Quartet, Imani Winds, Edward Perez, Neal Smith & A.B. Spellman; Silas Brown & Mark Dover, producers
  • Sardinia – Chick Corea; Chick Corea & Bernie Kirsh, producers
  • Sculptures – Andy Akiho; Andy Akiho & Sean Dixon, producers
  • Zodiac Suite – Aaron Diehl Trio & The Knights; Eric Jacobsen, conductor; Aaron Diehl & Eric Jacobsen, producers

94. Best Contemporary Classical Composition

  • Adès: Dante – Thomas Adès, composer (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
  • Akiho: In That Space, At That Time – Andy Akiho, composer (Andy Akiho, Ankush Kumar Bahl & Omaha Symphony)
  • Brittelle: Psychedelics – William Brittelle, composer (Roomful Of Teeth)
  • Mazzoli: Dark With Excessive Bright – Missy Mazzoli, composer (Peter Herresthal, James Gaffigan & Bergen Philharmonic)
  • Montgomery: Rounds – Jessie Montgomery, composer (Awadagin Pratt, A Far Cry & Roomful Of Teeth)

What did you think of the Grammy Nominations? Stay tuned to MusicOnTheRox.com for all your music news and reviews.

©  Music On The Rox. All Rights Reserved. | Powered by Big Mountain Studios
Scroll To Top